Ríbezľoegreš JOSTA

Nový produkt

Ribes nigrolaria JOSTA

Viac detailov

13,00 €

  • 1 l kontajner
  • 5,7 l kontajner

Pridať do obľúbených

Detaily

Veľkosť kvetináča 1l alebo 2l. Výška rastliny v litrovom kvetináči je cca. 20 cm a výška rastliny v 2l kvetináči je cca. 50 cm.

Nie je to čierna ríbezľa, aj keď sa na ňu podobá. Nie je to egreš, aj keď má podobne osviežujúcu chuť. Josta je medzidruhový kríženec egreša a čiernej ríbezle vyšľachtený v 20. storočí.

Josta a zdravie

Plodmi josty sú veľké čierne bobule príjemnej sladkokyslej až sladkej chuti. Po svojich rodičoch :) prevzala josta ich najlepšie vlastnosti — vysoký objem vitamínu C, mnoho bioflavonoidov a minerálnych látok. Pravidelná konzumácia plodov josty prispieva k zlepšeniu zdravotného stavu a posilneniu imunitného systému. Sú výbornou alternatívou pre ľudí, ktorí sa vyhýbajú zdravým čiernym ríbezliam pre ich chuť. Vetvičky josty nemajú dlhé pichľavé ostne ako vetvičky egreša.

Na každom kríku až 10 kg úrody

Josta je mimoriadne plodná. Dobre zakorenený krík vám v dobrých podmienkach skutočne prinesie 10 kg (alebo aj viac) úrody. Josta sa väčšinou pestuje ako krík, ojedinele ako stromček (vtedy potrebuje kvalitnú oporu, inak sa pod váhou plodov doláme). Josta je mimoriadne nenáročná na starostlivosť. Keďže rodí na nových aj na starších výhonkoch, nevyžaduje ani pravidelný rez (okrem občasného presvetľovacieho rezu podľa potreby). Rastie rýchlo a dosiahne výšku cca 1,5 až 1,8 m.

Ako jostu vysadiť?

Josta potrebuje pri výsadbe vykopať jamu cca 0,5 x 0,5 x 0,5 m. Na dno jamy pridajte trocha zásobného minerálneho hnojiva a naplňte jamu humóznou, výživnou zeminou. Na pôdu je josta pomerne nenáročná, uprednostňuje mierne kyslú. Požaduje pravidelnú závlahu.

  • Pri kontajnerových rastlinách korienky nezastrihujte, tieto rastliny sa sadia aj s dôkladne navlhčeným koreňovým balom, niekedy im však treba korienky troška uvoľniť, ak sú príliš zamotané.

Pestovanie josty

Josta je v podstate úplne bezproblémová, najmä v kríčkovej forme. Je vysoko odolná voči chorobám, ktoré občas potrápia pestovateľov ríbezlí a egrešov. Potrebuje slnečné stanovisko, niekedy ju však treba chrániť pred extrémnym slnečným úpekom. Dá sa pestovať aj v poriadne veľkej nádobe (pozor, josta je skutočne VEĽKÁ rastlina), v takom prípade sa musí preniesť na zimu do interiéru chráneného pred mrazmi. Vonku vo voľnej pôde sa s mrazmi bez problémov vyrovná. Úroda sa zberá v júni až júli. Jostu si môžete rozmnožiť odrezkami zberanými na prelome leta a jesene.

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

10 ďalších produktov v rovnakej kategórii: