Dulovec CIDO

2147

Nový produkt

Chaenomeles japonica CIDO

Viac detailov

5,00 €

Pridať do obľúbených

Detaily

Výška sadenice pri predaji cca 50 - 70 cm (Výška môže kolísať v závislosti od obdobia a vykonaných rezov.)

Stanovište: slnko, polotieň

Farba kvetu: oranžovo-červená

Kvitne: apríl-máj

Zber plodov: VII. - VIII.

Dorastá do výšky: 1,5 m

Mrazuvzdornosť do: -29 °C

Dodáva sa v kvetináči 1 lit.

Dulovec japonský je známy tiež ako severský citrón. Plody dulovca japonského sú jedlé a sú bohaté na vitamín C a obsahujú veľa pektínov. Nie sú vhodné na konzum v čerstvom stave, nakoľko obsahujú veľa kyselín a chuť je trpkastá, ale sú výborné na spracovanie. Pripravujú sa z nich kompóty, džemy, marmelády, likéry, výživy, zmrzlina, ale aj vína a destiláty.  Kultivar CIDO je cudzoopelivý, teda vyžaduje prítomnosť iného kultivaru.

CIDO je okrasno - úžitková litovská odroda japonského dulovca s mäkko oranžovo červenými kvetmi. Netvorí tŕne. Kvety sú asi 4cm široké a otvárajú sa skoro na jar s príchodom teplejšieho počasia, väčšinou od polovice apríla, ale pokiaľ je teplý koniec zimy, môžete už v marci vidieť otvorené puky. Kvitnú pomerne dlho, ešte v máji bývajú kríky plne rozkvitnuté. Napriek tomu je zrejme najmalebnejší pohľad na holé vetvičky bez listov posiate guľatými kvietkami sýto červenej farby, z ktorých sa ako miniatúrne lotosy otvárajú päťpočetné kvietky.

Okrasné dulovce sú jedny z najpoužívanejších listnatých kríkov pre japonské bonsaje. Dôvodom je ich tvárnosť a najmä nesmierne bohaté a očarujúce kvitnutie. Rovnako krásne ozdobia aj naše záhrady alebo ich možno pestovať vo vonkajších nádobách.

Dulovce porastú v takmer akejkoľvek pôde, ale neznášajú silno vápenitú (zásaditú) zem. Doprajte im rovnomerné vlhko, a akonáhle zakorenia, už zalievať nemusíte, ale venujte sa rezu. Je dôležitý pre udržanie pekného kríku: každoročne po odkvitnutí zastrihnite jednoročné výhonky o 70-80%, prípadne odstráňte dlhé, nepevné vetvy až pri zemi, aby ste ker prevzdušnili a dali vyniknúť konštrukcii pevných konárov.

19 ďalších produktov v rovnakej kategórii: