Ľalia biela liečivá CANDIDUM

1787

Nový produkt

Lilium candidum

Viac detailov

Tento produkt už nie je dostupný

10,00 €

Pridať do obľúbených

Detaily

Ľalia liečivá sa predáva v 2l kvetináči (1ks cibuľka)

Liečivá ľalia / Ľalia sv. Jozefa / ...

Má rôzne názvy, lat. Lilium candidum

Namáča sa do liehu a má liečivé účinky

Ľalia biela je vytrvalá rastlina, ktorá rastie do výšky 70 - 150 cm. Kvety sú veľké až 10 cmjasno bielej farby.

Na jednej stonke vyrastá dokonca až 15 kvetov. Kvitne od júna až do začiatku augusta. Práve kvôli veľkému množstvu kvetov na jednej stonke krásne pôsobí vo váze a navyše i pekne vonia. 

Odroda je mrazuvzdorná. Tento druh sa sadí plytkejšie ako iné druhy, po odkvitnutí sa zaťahuje, absolvuje vegetačný kľud a od októbra vytvára prízemnú listovú ružicu, ktorá prezimuje a na jar opäť pokračuje v raste a kvitnutí.

Ľalia biela sa v záhradkách už nevyskytuje v tak hojnej miere ako kedysi. Je to škoda, lebo okrem čistých bielych kvetov a nádhernej vône, je možné z jej lupienkov a cibúľ mať aj úžitok.

O ľalii bielej sa hovorí, že má magickú silu vo veciach lásky, čistoty a ochrany. V staroveku bola vysoko cenená a z týchto čias je dodnes známy výrok: „Ak je pravdou, že medzi rastlinami sú ruže zlatom, tak ľalie sú striebrom.“ V Egypte a Grécku bola ľalia aj symbolom plodnosti, nádeje a budúcnosti. Podľa povestí ľalie v záhradke ochraňujú majiteľov pred nepriateľskými duchmi a nezvanými návštevníkmi. Pritom nie sú náročné na pestovanie – sú to trvalky kvitnúce začiatkom leta, v júni a v júli. Čerstvé listy ľalie sa môžu prikladať na boľavé kosti a zlomeniny. Kvet a cibuľky na liečebné použitie sa zbierajú počas konjunkcie Venuše a Luny. Z lupienkov kvetu je možné vyrobiť pleťovú vodu, ale aj tinktúru na rany a preťažené svaly.

Z lupienkov kvetu ľalie bielej si môžete urobiť pleťovú vodu, s ktorou môžete čistiť pleť. Do sklenej alebo porcelánovej nádobky natlačte do polovice okvetné lístky bielej ľalie, zalejte čistým liehom tak, aby siahal asi na dva prsty nad ne. Nádobku tesne uzavrite a postavte na tmavé a chladné miesto, občas ju pretrepte. O šesť týždňov je substancia pleťovej vody hotová. Časť z nej odlejte do tmavej fľaštičky a dolejete dvoma dielmi prevarenej studenej vody. Dobre pretrepte a pleťová voda je pripravená na použitie. Na mastnú pleť ju môžete riediť pomerom 1:1. Zvyšok lístkov nechajte ďalej v liehu, môžu sa hodiť ako obklad na hnisavé rany alebo opar. Na boľavé miesto priložíte lupienok, prekryte igelitom a prelepíte. Na druhý deň by mala byť boľačka zahojená. Riedený roztok sa odporúča aj na svalové bolesti, aplikovať ho možno ľahkou masážou.

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

2 ďalších produktov v rovnakej kategórii: